دلایل ریزش مو

۱۴۰۰-۰۸-۲۱ 1 نظرات

دلایل ریزش مو

ریزش مو bartarinpezeshkan.ir20


ریزش مو  👨‍🦲 مشکل بزرگی نیست که نتوان آن را درمان کرد، البته برای درمان مناسب ابتدا نیاز به شناخت صحیح علت ریزش مو دارید ؛ از دست دادن مو بر ریزش آن تا حدودی طبیعی است .
کافی است دست خود را در موهای تان ببرید و با فشار یک دسته از آنها را بکشید ، همیشه تعدادی در دستان شما می ماند بر اساس مطالعات علمی ریزش ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو به صورت روزانه طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد.

جهت مشاوره و نمایش پزشکان برتر مو و پوست کلیک کنید


ریزش موی روزانه در واقع کمک بزرگی به پوست سر شما برای ایجاد یک چرخه سالم رشد مو از تا موهای جدید جایگزین موهای قدیمی شوند.

داستان غمناک ریزش مو از آنجایی آغاز می شود که تعداد موهایی که در طول روز از دست می دهید بیش از مقدار طبیعی باشد در این صورت کم کم تراکم مو از دست می رود و فرد دچار اضطراب خواهد شد.
این بیماری می تواند از علل ساده و موقت مانند کمبود ویتامین علت های پیچیده تر مانند وضعیت کلی سلامتی متغیر باشد .
خوشبختانه روش های بسیاری برای درمان ریزش مو در زنان و مردان وجود دارد ، در ادامه این مطلب به بررسی علت مهم ریزش مو که برخی رایش را برخی نه چندان رایج هستند پرداختیم و اشاره کوچکی به روش‌هایی که می‌توان این علت‌ها را متوقف کرد نیز داشته‌ایم.

علت های اصلی و مهم ریزش مو

✅ هر نوع آسیب جسمی

عواملی چون جراحی ، تصادف رانندگی ، یا بیماری شدید حتی آنفولانزا ، می‌تواند ریزش مو به همراه داشته باشد.
این مورد به نام Telogen Effluvium نیز شناخته می شود.

مو دارای چرخه زندگی برنامه‌ریزی شده‌ای است :
مرحله رشد ، مرحله استراحت و مرحله ریختن.

شرایط جسمی می تواند به چرخه رشد طبیعی مو شک وارد کند ، و با این اختلال شاهد از دست دادن موهای خود باشد ، ریزش مو اغلب سه تا شش ماه پس از تروما به میزان قابل توجهی است.

خبر خوب این است که با بهبودی بدن موها دوباره رشد می کنند ، و نیازی به پیگیری درمان خاصی ندارد و تنها کافی است تا بدن در شرایط عادی قرار بگیرد تا چرخه سلامت و طبیعی خود را بازیابد.

✅ تاثیرات بارداری

حاملگی و مادر شدن یکی از زیباترین اتفاقات زندگی هر زنی به شمار می رود بارداری یکی از نمونه‌های شوکه جسمی است که می‌تواند خود علت ریزش مو شود دلیل این امر تغییراتی است که در سطح هورمون ها به وجود می‌آید، شاید جالب باشد بدانید که ریزش مو مرتبط با بارداری به جای آنکه در دوران بارداری باشد بیشتر بعد از زایمان دیده می شود نباید فراموش کرد که بارداری در هر فرد خاص خود او بوده و تجربیات خاصی را نیز به همراه دارد به همین دلیل ممکن است تنها در تعداد معدودی از افراد علت ریزش مو عدم تعادل هورمونی در دوران بارداری باشد.
اگر بعد از بارداری دچار ریزش موی شدید مطمئن باشید که موهای شما ته چند ماه دوباره رشد میکند این عرضه امری عادی است و راه خود را پیش می‌برد در دوران حاملگی و همچنین شیردهی به دلیل خطرات و عوارضی که داروهای ضد ریزش مو دارند مصرف آن توصیه نمی شود بهترین راهکار در این دوران داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب است.

✅ کمبود پروتئین در رژیم غذایی

شما با خوردن گوشت و تخم مرغ مقدار زیادی پروتئین دریافت می کنید اما می‌توانید پروتئین را از مجموعه غذایی دیگر مانند برف حبوبات نیز به بدن برسانید اما اگر به مقدار کافی پروتئین در رژیم غذایی خود دریافت نکنید طبق تحقیقات علمی با دست خود و اتخاذ یک رژیم غلط چرخه رشد طبیعی مو را دچار اختلال کرده‌اید که در نهایت یک علت‌ریزش‌مو به شمار می‌رود این اتفاق می‌تواند حدود ۲ تا ۳ ماه پس از افت پروتئین در بدن رخ دهد .

✅ تغییرات هورمونی

نبود تعادل در سطح هورمون ها گاهی خود یکی از چندین علت ریزش مو به شمار می‌رود سطح هورمون ها در خانم ها به دلایل مختلفی تغییر می کند همانطور که تغییرات هورمون بارداری می تواند علت ریزش مو باشد قرصهای ضد بارداری هم می‌تواند باعث تلوژن افلوویوم شود در صورت داشتن سابقه خانوادگی احتمال ریختن موها نیز بیشتر است و همچنین تغییر تعادل هورمونی که در یائسگی رخ می‌دهد نیز ممکن است نتیجه مشابهی داشته باشد در اثر تغییرات هورمونی گیرنده‌های آندروژن (هورمون مردانه) در پوست سر فعال می‌شوند فولیکول های مو کوچک می شوند و شما شروع به از دست دادن موهای بیشتری می کنید.

✅ کم خونی ناشی از فقر آهن

در میان افراد جامعه به ویژه زنان یکی از مشکلات شایعی که خود علت ریزش مو از کم خونی است دریافت ناداره کافی آهن در رژیم غذایی می‌تواند سخت باشد گفته می شود که تقریبا از هر ۱۰ زن یکی مبتلا به این مشکل است فقر آهن یکی از شایع ترین نوع کم خونی است زمانی که بدن آهن دریافت نکند بدن قادر نخواهد بود که هموگلوبین بسازد گلوبین نیز نقش اکسیژن رسانی برای رشد و ترمیم سلولهای مختلف در بدن را برعهده دارد هنگامی که اکسیژن رسانی و خونرسانی به پوست سر محدود شود رشد موها دچار اختلال شده و ضربدر آنها را به همراه دارد طبق یک مطالعه ثابت شده کمبود آهن تنها در خونرسانی و ضعف موها اثر دارد بلکه خود عامل تشدید کننده طاسی الگوی زنانه و مردانه است گرچه تنها راه تشخیص با آزمایش است اما اگر نقاط قهوه‌ای رنگ را بر روی پوست سر مشاهده کردید و دچار خستگی و خواب آلودگی و سرگیجه هستید ممکن است و فقر آهن مبتلا باشید.

✅ کم کاری تیروئید

تیروئید غده کوچک در گردن شماست که تاثیر زیادی در سلامت کلی بدن دارد اینقده ماده هورمونی به نام TH را تولید می کند که وظیفه تنظیم سوخت و ساز بدن , ضربان قلب , دما خلق و خو و غیره را بر عهده دارد . تیروئید کم تحرک که به اندازه کافی ‏TH تولید نمی کند, می تواند باعث بروز مشکلاتی برای سلامت شود در واقع کم کاری تیروئید یکی از اصلی ترین علل ریزش مو به شمار می رود بزرگ شدن این غده در گلو بی اشتهایی شدید افسردگی خشکی شدید پوست سر نیز نشانه هایی هستند که می توانند به شما در شناخت این اختلال کمک کند.
آمار نشان می‌دهد که جهان از هر صد نفر دو نفر به این عارضه دچار هستند و اگر درمان نشود عوارض زیادی را به دنبال خواهد داشت تنها راه شناسایی کم کاری تیروئید با انجام آزمایش خون است و به راحتی با دارو قابل درمان است.

✅ کمبود ویتامین B

علت ریزش مو گاهی هم پیچیده و عجیب و غریب نیست نیست نرسیدن ویتامین ب به میزان کارتی �ی از همین دلایل ساده است که ممکن است حتی به آن فکر هم نکرده باشیم ویتامین ب یکی از ترکیب های محلول در آب به شمار می‌رود و انواع بسیار مختلفی دارد به طور معمول این ویتامین در مواد غذایی دارای پروتئین نیز هست حدیث تخم مرغ و گوشت قرمز و البته سویا میزان زیادی ویتامین ب دارند به دلیل اینکه اکثر ما در طول روز از این گونه مواد غذایی استفاده می کنیم کمبود ویتامین ب یک عارضه نادر است با این وجود کمبود انواع آن به ویژه ب ۱۲ اختلالاتی در عملکرد صحیح بدن را به همراه خواهد داشت بی اشتهایی عصبی حالت تهوع و مشکلات گوارشی از نشانه‌های آن هستند.
علت ریزش مو را میتوان در کمبود ویتامین ب ۱۲ نیز جستجو کرد این ماده بدن شما کمک می‌کندDNA گلبول های قرمز خون را تولید کند از سیستم ایمنی بدن شما پشتیبانی می‌کند و عملکرد عصبی سالم و رشد مو را ترغیب می‌کند کمبود ویتامین ب ۱۲ موجب ریزش مو میشود.
اتخاذ رژیم غذایی سالم و دارایی مواد غذایی مختلف از تمام گروه ها یکی از بهترین راه حل ها برای درمان ریزش مو به شمار می رود بهتر است منابع غذایی دارای ویتامین ب را شناسایی کرده و در سفره غذایی خود جای دهید طبق تشخیص پزشک مصرف مکمل نیز کن کمک کننده خواهد بود.

✅ بیماری لوپوس

بیماری های مختلفی علت ریزش مو هستند اما یکی از معروفترین این بیماری ها لوپوس نام دارد.
لوپوس نام علمی بیماری خود ایمنی مزمن است.
در این بیماری سیستم ایمنی بدنی به دلیل نوعی اختلال به سلولهای حمله می کند .
لوپوس را به حمله ای انتحاری تشبیه می کنند .
یکی از مقاصد این حمله انتحاری سلول‌های پوستی و فولیکول های سالم مو است ، اگر فردی لوپوس داشته باشد علت ریزش مو با این اختلال در ارتباط مستقیم است.
تب دائمی ، بی حوصلگی و خستگی مفرط از نشانه های شناخته شده آن به شمار می رود .
میزان شیوع این بیماری ۱۵ درصد بوده و اغلب به صورت ژنتیکی است.
تنها راه نیز، تشخیص به موقع و اقدامات پزشکی لازم برای درمان آن خواهد بود.

✅ کاهش شدید وزن

داشتن اندام ایده آل گاهی به تمام اهداف و آمال یک فرد تبدیل می شود و برای همین ممکن است راه های مختلفی را برای کاهش وزن امتحان کند البته گاهی هم کاهش وزن ناگهانی خود رخ می‌دهد.
و نوعی از آسیب‌های جسمی است که می تواند علت ریزش مو باشد.
این احتمال وجود دارد که کاهش وزن خود فشارهای غیر ضروری در بدن شما شود یا عدم صحیح غذا خوردن می‌تواند منجر به کمبود ویتامین و مواد معدنی می شود ریزش مو به همراه کاهش قابل توجه وزن نیز ممکن است نشانه اختلال غذایی مانند بی اشتهایی یا بولیمی باشد این نوع ریزش مو نیز پس از مدتی اصلاح خواهد شد.

✅ استایل آرایشی نادرست مو ها
بدون شک داشتن ظاهر آراسته و وسایل زیبا در جذابیت ظاهری فرد تا حد زیادی موثر است همه ما دوست داریم مدل مو مرتب و برازنده را داشته باشیم اما بسیاری نمی دانیم که علت ریزش مو می‌تواند مستقیماً مرتبط با استایل بستن با آرایش مو باشد بستن موها با کش به صورت محکم بافت هایی که با کشش شدید مو همراه هستند و استفاده مکرر از مواد آرایشی چون رنگ ها و ژل و غیره از این موارد هستند البته استفاده از حرارت بالا و ابزارهایی چون اتوی مو یا سشوار نیز می تواند علت ریزش مو باشد این موارد در واقع می‌توانند روی ریشه مو تاثیر بگذارند و ممکن است موهای شما دوباره رشد نکند.

✅ اختلال تریکو تیلو مانیا یا وسوسه کندن‌مو

همه ما افرادی را دیده ایم که مدام با موهای خود بازی میکنند این کار اختلالی به نام تریکوتیلومانیا است این اختلال یکی از دهها علت ریزش مو محسوب می شود به گفته متخصصان پوست در این حالت شما به طور متناوب با موهای خود بازی می کنید و آنها را از پوست سر به بیرون می کشید.
اختلال تریکوتیلومانیا یاوسوسه کندن مو متاسفانه این بازی و کشیدن مداوم می‌تواند به مرور رشد طبیعی موها را متوقف کند و علت ریزش مو در حد وسیع و غیر قابل کنترل می باشد تریکوتیلومانیا اغلب قبل از ۱۷ سالگی شروع می شود و در زنان حدود ۱۴ برابر بیشتر از مردان است مصرف مقداری داروهای ضد افسردگی زیر نظر پزشک متخصص ممکن است در درمان آن موثر باشد اما رفتار درمانی و اصلاح رفتار ها گزینه موثرتری است.

 

1 نظرات

  1. Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

پیام بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.